Djali i Sami Frashërit, Aliu, themelues dhe president i pare i klubit Gallatasaray

Preshevë- 27 Nëntor, 2014 – Një prej klubeve kryesore të futbollit në Turqi, Gallatasarait, u themelua nga një shqiptar Ali Sami Frashëri, i cili ka lindur më 20 mars në vitin 1886 në qytetin turk të Stambollit dhe ka qenë djali i intelektualit shqiptar Sami Frashëri, shrkuan agjenia e lajmeve “Presheva Jonë”. Ali Sami Frashëri … More Djali i Sami Frashërit, Aliu, themelues dhe president i pare i klubit Gallatasaray

Norwegian expert: Xenophobic insults during Serbia-Albania match beyond any civilised limit

Oslo, 30 October, 2014 –The renowned Norwegian professor in Balkan studies at the University of Oslo, Svein Mønnesland, considers the xenophobic and insulting slogans used during the Serbia-Albania match in Serbia’s capital Belgrade to be beyond any civilised limit. It was during the Euro 2016 Qualification that Serbian supporters chanted xenophobic slogans such as “Kill … More Norwegian expert: Xenophobic insults during Serbia-Albania match beyond any civilised limit

Eksperti norvegjez: Fyerjet gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri jashtë normave civilizuese

Oslo, 30 Tetor, 2014 –  Profesori i njohur norvegjez për studime ballkanike në Universitetin e Oslos, Svein Mønnesland, konsideron që fyrjet që ndodhen gjatë ndeshjes ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë në kryeqytetin e Serbisë në Beograd të jenë jashtë normave civilizuese. Fyerjet ndodhën gjatë kualifikimit për kampionatin evropian Euro 2016 kur tifozët serbë përdoren fjalë fyese … More Eksperti norvegjez: Fyerjet gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri jashtë normave civilizuese

Fondacioni i Oliver K. Stiftung: Khan nuk ka ndihmuar shqiptarët gjatë Luftës në Kosovë

MYNHEN, 28 Shtator, 2014 -Në një komunikatë për agjencinë e lajmeve Presheva Jonë, foundacioni Oliver Kahn Stiftung, e themeluar nga ish-portieri i mirënjohur gjerman Oliver Kahn, informon që zotëri Kahn kurrë nuk ka bërë donacione për refugjatët shqiptarë gjatë Luftës në Kosovë në vitin 1999, informon agjencija e lajmeve Presheva Jonë. Ky reagim vjen pas Presheva … More Fondacioni i Oliver K. Stiftung: Khan nuk ka ndihmuar shqiptarët gjatë Luftës në Kosovë

Evropës po i vjen një “Zidan shqiptar” Rocky Lekaj, futbollisti nga Norvegjia

OSLO, 16 Janar 2014 – A keni dëgjuar ndonjëherë për Rocky Lekaj? Ai është futbollist shqiptar nga Kosova (me shtetësi norvegjeze), i cili është bërë futbollisti me i ri nga Norvegjia që ka luajtur ndonjëherë në sistemin e ligës angleze të futbollit: në vitin 2007, në moshën 17 vjeç ai ka luajtur për klubin anglez Sheffield … More Evropës po i vjen një “Zidan shqiptar” Rocky Lekaj, futbollisti nga Norvegjia